پاراسل کیش ؛ میان آب و آسمان

یکی از محبوب‌ترین تفریحات جزیره کیش، چتر پاراسل است؛ تفریحی میان دریای نیلگون خلیج‌فارس و آسمان آبی جزیره. احتمالا بسیاری از ما دوست داریم پرواز در ارتفاع ۱۵۰ متریِ دریا را تجربه کنیم؛ پاراسل کیش فرصت کمیابی از تجربه پرواز بر فراز دریا را در اختیار ما قرار می‌دهد. در سفر به کیش آن را از دست ندهیم. در پاراسل کیش اما دقیقا چه اتفاقی برای ما می‌افتد؟ با ایزی‌کیش همراه باشد.

 

پاراسل کیش چه سابقه‌ای دارد؟

دانستن آنکه پاراسل چیست و چه تاریخی داشته، از نکات جالب درباره این تفریح دریایی است. نگاهی به تاریخچه پاراسل بیاندازیم.

پاراسل کیش

قدمت پاراسل به سال‌ها پیش برمی‌گردد؛ به سالِ ۱۹۶۲ که پیر مارسل لموین پاراسل را اختراع کرد تا از آن برای نجات نظامی‌ها در دوره جنگ استفاده کند. آنچه که مشخص است آنکه پاراسل نامش را از خود پیر مارسل فرانوسی اتخاذ کرده است. البته اختراع مارسل به همین‌جا ختم نشد. چتری که او در دوران جنگ اختراع کرده بود نمی‌توانست به سمت بالا حرکت کند، پس او در آن تغییراتی ایجاد کرد. مارسل با ایجاد حفره‌هایی اجازه داد تا هوا از چتر نجات عبور کند و این چتر بتواند حین حرکت به سمت بالا حرکت کند.

با تغییراتی که او به مرور روی چترِ نجاتش داد، پاراسل به عنوان یک چتر نجات و وسیله‌ای برای آموزش‌های نظامی به جهان معرفی شد. مارسل بارها آن را با خودروهای مختلف امتحان کرد، به این ترتیب که چتر را به خودروهای در حال حرکت متصل می‌کرد و با حرکت خودروها چتر به سمت آسمان می‌رفت. بعدتر قایق جای خودرو را گرفت و پاراسل راهی برای تمرین بقا در آب در نیروی هوایی آمریکا شد.

به مرور اما پاراسل از یک چتر نظامی به یک چتر ورزشی و تفریحی تبدیل شد. بسیاری از کسانی که برای اولین‌بار می‌خواستند آموزش پریدن از هواپیما با چتر نجات را ببینند از این چتر استفاده کردند چرا که کار کردن با آن ساده‌تر است.

سال ۱۹۶۹ به صورت رسمی‌تر و جدی‌تری چتر پاراسل جایش را در میان ورزش‌های دریایی و آبی باز کرد و دو کشور کارئیب و مکزیک جزو اولین کشورهایی بودند که از این چنرِ نجات برای تفریح استفاده کردند.

تفریح پاراسل البته با تاخیر زیادی به ایران آمد با این حال سال‌هاست که این تفریح در جزیره کیش گردشگران زیادی را به خودش جذب کرده است.  پاراسل کیش از آن دست تفریحاتی به حساب می‌آید که بیش‌تر کسانی که به کیش سفر می‌کنند امتحانش خواهند کرد.

با چتر پاراسل کیش چه چیز را تجربه خواهید کرد؟

هیجانِ پرواز بالای دریا با فاصله ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری در حالی که از یک سمت جزیره زیبای کیش از بالا دیده می‌شود و از طرف دیگر خودتان را بالای سر وسعتِ دریای جنوب می‌بینید از دلایل محبوبیت این تفریح دریایی و یا شاید تفریح دریایی-هوایی است.

فرآیند سوار شدن بر چتر پاراسل کیش را با هم مرور کنیم؛ برای سوار شدن به پاراسل کیش پیش از هرچیز بهتر است لباس مناسبی بپوشید که از خیس شدن آن ابایی نداشته باشید. در هر کلوپ دریایی کیش که این تفریح را ارائه کند شما باید چند قدمی به داخل آب بروید و سوار قایق شوید. قایق شما را به دل آب‌ها خواهد برد. آنگاه چتر پاراسل را با کمک مربی‌ که در قایق حضور دارد به خودتان متصل می‌کنید و آرام آرام به طناب محکمی که به قایق ول است به سمت آسمان فرستاده می‌شوید و آنگاه دریا زیر پای شما، آسمان بالای سرتان و شهر پیش رویتان است.

شما می‌توانید دو نفره سوار چتر پاراسل شوید، که این بستگی به وزن شما دارد. اگر وزنتان زیاد باشد حتما باید تک‌نفره به آسمان بروید.

در هر صورت، شما ۵ تا ۶ دقیقه را با پاراسل روی آسمان خواهید بود که با توجه به حجم هیجانی که تجربه خواهید کرد زمان مناسبی است. پس از آن با طناب همراهانتان روی قایق شما را به سمت پایین می‌کشانند.

با رسیدن به قایق با لحظاتِ دیگری قایق سواری به سمت کلوپ حرکت خواهید کرد. پس از برگشت می‌توانید عکس‌هایی که از شما هنگامِ پاراسل سواری گرفته شده را نیز تهیه کنید.

قیمت پاراسل در کیش چقدر است؟

قیمت پاراسل به طور معمول برای بالا رفتن تا ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری، ۶۵ هزار تومان است. با پرداخت این قیمت شما مراحل ذکر شده در بالا، یعنی کلِ فرایند سوار شدن روی قایق و برگشتن به کلوپ دریایی در عرض ۳۰ دقیقه را طی خواهید کرد.

اما چتر پاراسل امکان این را دارد که شما را به بالا و بالاتر هم بفرستد! اگر دوست داشته باشید دوبرابر ارتفاع معمول –یعنی ۱۵۰ متر- را بالا بروید و از ۳۰۰ متری دریا به دنیا نگاه کنید باید هزینه‌ای معادل ۹۰ هزار تومان بپردازید.

از این هم اما بالاتر می‌توانید بروید. اگر بخواهید قایق می‌تواند شما را تا ارتفاعی نزدیک به ۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا بفرستد که در این صورت باید هزینه بلیطی ۱۲۰ هزار تومانی را پرداخت کنید.

بیش‌تر کسانی‌که در سفر به این جزیره پاراسل کیش را امتحان می‌کنند، تمایل به نمونه معمولِ آن یعنی پرواز تا ارتفاع ۱۵۰ متری از سطح دریا دارند.

برای خرید بلیط پاراسل نیز نیازی نیست خودتان را به زحمت بیاندازید. کافیست شرایط، خدمات و نکات برجسته این تفریح را در ایزی کیش بخوانید و به صورت اینترنتی بلیط پاراسل کیش را تهیه کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.