نقش حنا در کیش

چون زنان در میان جمعی حضور یافتند، طنینانداز هنر و زیبایی و ظرافت شدند. جایی از دست‌های ظریفشان صدای کمانچه به گوش رسید، جایی ذوقشان با هر رج قالی گره خورد و جایی طبعشان با رنگ حنا در‌آمیخت جایی‌که نقش شد بر دست‌های نوعروسان، میهمانان و شاهزادگان. نقش‌بندی با حنا یا نقش حنا ، هنر دست هندیان بوده است که سال‌هاست در میان اهالی جنوب ایران و جزیره‌ کیش نیز روایج یافته است. برای آشنایی با نقش حنا در جزیره کیش با تفرینو همراه باشید.

نقش حنا

هزار نقش نگارد ز خط ریحانی

طراحی نقوش مختلف بر روی بدن به‌وسیله حنا، هنریست که نزد بومیان هند و پاکستان رواج داشته است. نقش حنا که به مِهندی معروف است سابقه‌ای دیرین در میان زنان شبه قاره هند دارد و از هنرهایی است که در زندگی اجتماعی و آداب و رسوم آنان کارکرد فراوانی داشته‌است.

در مراسم‌‌های مذهبی، اعیاد و جشن عروسی، نگارگران با نگاشتن طرح‌های مختلف، که اغلب برگرفته از طبیعت اطرافشان بود، جلوه دیگری به آن می‌دادند. این هنر زیبا بعدها به کشور عربستان، کشورهای حوزه خلیج فارس، جنوب ایران و جزیره کیش منتقل شد. نگارگران رفته رفته نقوش پیچیده‌تری را به کار بردند و از رنگ‌های متفاوت برای زیباتر شدن آن استفاده کردند.

در جنوب ایران نیز هنرمندان نقش‌بند با استفاده از نقوش مختلف، گاه به سبک هندی‌، گاه به سبک عربی به طراحی می‌پردازند. اما هیچ هنری خالی از خلاقیت و ذوق هنرمندش نمی‌ماند. آن‌ها همچنین با استفاده از نقوش باستانی و مینیاتور و ترکیب دو سبک مذکور با ذوق و قریحه‌ی گرم زنان جنوب ایران، طرح‌های خود را نقش می‌زنند. نقش‌بندان حنا گاه آن‌ را برای نوعروسی می‌بندند، که هزاران آرزو در دل دارد و صدها دعا بر لب و شاید چون دست‌ها و پاهایش را به حنا منقوش کردند برایش به آواز بخوانند:”که نازنین تر ز قدت در چمن ناز نرست/خوش‌تر از نقش تو در عالم تصویر نبود“.

این رنگ طبیعی که با ترکیبی از ذوق و خلاقیت زنانه به یک هنر جهانی تبدیل شده، نقش مهمی در آداب و رسوم اقوام مختلف داشته تا جایی‌که، قبل از عروسی، مراسمی را به خود اختصاص می‌دهد. این مراسم که بین اقوام مختلف ایرانی از جنوب تا شرق و غرب و شمال ایران رواج دارد حنابندان نامیده می‌شود. در این مراسم که نقش حنا اصلیترین عنصر آنست، با جشن و پایکوبی و جهت شادی و خوش یمنی، دست‌های عروس و میهمانان، منقوش به رنگ حنا با طرح‌های زیبا می‌شود.

نقش حنا

نقش حنا

در جزیره کیش نقش‌بندان به چند رنگ حنا در پیاله می‌ریزند و برای مسافران می‌نگارند و نقشی می‌زنند به یادگار، تا پس از بازگشت به شهر و دیارشان، نشانی بماند از سفر به سواحل جنوب ایران. هنرمندان این جزیره برای بازآفرینی سنت دیرینه‌ خود با رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، سبز و قرمز نقوش زیبا را طراحی می‌کنند. بنابراین در سفر به جزیره کیش در کنار تجربه تفریحات، رستوران گردی و اجاره ماشین می‌توانید از نقش حنا روی دستتان نیز لذت ببرید و با این هنر جنوبی مردمی نیز اشنا شوید.

حنا این گیاه طبیعی با خلاقیت و ذوق و افسانه و داستانهایی ترکیب شده تا هنری شده‌است که علی‌رغم بازآفرینی سنت بومیان جزیره، سببی ست که گردشگران بسیاری را برای دیدن و تجربه آن به جزیره کیش جذب می‌کند. شاید اگر شما هم به جزیره رفتید دست‌های خود را به زنی تنها بسپارید که طرح‌های زیبا بر روی آن منقوش کند و شاید اگر خوب گوش کنید، صدایش را بشنوید که زیر لب میخواند:” هزار نقش برآید ز کلک صنع و یکی/ به دلپذیری نقش نگار ما نرسد

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.