سفر زمینی به کیش از کدام مسیر؟

بسیاری از مسافران جزیره کیش راهِ آسمان و سفر هوایی به این جزیره را بهترین گزینه برای رسیدن به آن می‌دانند. پر بیراه هم نیست. سفر کردن به مقصد جزیره کیش آن‌هم با هواپیما ساده‌ترین و احتمالا در دسترس‌ترین راهی است که گردشگران پیش رویشان دارند. با این حال سفر زمینی به کیش هم لطف خودش را دارد؛ از هر سمت ایران که بخواهیم به جنوب و به سوی جزیره زیبای خلیج‌فارس حرکت کنیم، بدون شک مسیری دیدنی در انتظارمان است. همین مسیر و همین ماجراجویی است که بسیاری را ترغیب می‌کند به جای آنکه یکی دو ساعته به کیش بروند، ساعت‌ها در راه باشند. راه زمینی به کیش می‌تواند اشکال گوناگونی هم داشته باشد؛ قطار، اتوبوس و یا خودروی شخصی. با ایزی‌کیش همراه باشید تا مسیرهای زمینی به کیش رفتن را بشناسید.

سفر زمینی به کیش

راه زمینی کیش

راه زمینی کیش به طور کامل بستگی به مبداء حرکت شما دارد. ممکن است شما فاصله تهران تا کیش زمینی را بخواهید طی کنید و یا مسیر زمینی اصفهان مد نظرتان باشد و یا آنکه بخواهید از فاصله‌ای دورتر؛ فاصله زمینی مشهد تا کیش را طی کنید. خیلی‌ها نیز از مبداء سفر نزدیک‌تر، مثلا مسیر زمینی شیراز به کیش را طی می‌کنند که اتفاقا مسیر پر مسافری به خصوص بری ایام عید است. از هر طرف که به سمت جزیره کیش حرکت کنید باید در نهایت خودتان را به یکی از اسکله‌ها برسانید و اندکی سفر دریایی را هم تجربه کنید.

 

سفر زمینی به کیش با خودروی شخصی

اگر بخواهید هیجانات سفر زمینی به جزیره کیش را تجربه کنید باید مسیرهای آن را به خوبی بشناسید و از هر سمت ایران که به کیش می‌روید در نهایت یک اسکله را برای عبور از آب انتخاب کنید. چند مسیر زمینی رفتن به کیش را با هم مرور کنیم.

یکی از مسیرهای پر تردد سفر به کیش، مسیر زمینی تهران به کیش است. شما می‌توانید خودتان را از مسیرهای متنوع به دو بندر چارک و آفتاب برسانید و از آنجا با سفر دریایی ۲ تا ۲ونیم ساعته به سمت جزیره بروید. برای رسیدن به این دو بندر باید ابتدا به بندرعباس یا یکی از بندرگاه‌ها برسید.

از تهران تا بندرعباس چیزی در حدود ۱۴ الی ۱۸ ساعت را در راه خواهید بود. پس از رسیدن به بندرعباس می‌توانید به سمت بندر چارک یا آفتاب در بندرلنگه بروید. از بندرعباس تا بندر چارک ۲۹۱ کیلومتر راه دارید و پس از آنکه خودرویتان را داخل شناورها جای دادید ۳۲ کیلومتر سفر دریایی را باید تجربه کنید تا به جزیره کیش برسید. بندر آفتاب اما به جزیره کیش نزدیک است و اگر به آنجا بروید با طی ۱۸ کیلومتر سفر دریایی به کیش خوهید رسید.

برای آنکه درباره سفر زمینی به کیش بیشتر بدانید، برای مثال می‌توان به مسیر معمولی که از تهران به جزیره کیش می‌روند اشاره کرد. در این مسیر تهران، قم، کاشان، نطنز، اصفهان، شهرضا، آباده، مرودشت، شیراز، جهرم، لار، بستک و بندرلنگه را پشت سر خواهید گذاشت و در نهایت به بندر چارک خواهید رسید.

البته می‌توانید به جای آنکه مسیر جهرم و لار را ادامه دهید، در مسیرِ فیروزآباد، کازرون، خنج، لامرد و در نهایت بنادر آفتاب و چارک قرار بگیرید. انتخاب این دو مسیر سفر زمینی تهران به کیش بستگی به انتخاب مقاصد شما برای سفر زمینی به کیش دارد.

هزینه‌ای که باید برای حملِ خودروی شخصی‌اتان به جزیره کیش بپردازید چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است.

سفر به زمینی به کیش

البته مسافران کیش محدود به سفر زمینی تهران به کیش نمی‌شوند. می‌توان از مبداءهای دیگری مانند اهواز تبریز، شیراز، اصفهان و… نیز به جزیره کیش رفت. برای مثال برای آنکه از اهواز به سمت جزیره بروید باید مسیرِ ماهشهر، بندر دیلم، بندر گناوه، بوشهر، کنگان، عسلویه را طی کنید و در نهایت به شهرستان بندرلنگه و دو بندرِ آفتاب یا چارک برسید. برای آنکه از تبریز به سمتِ جزیره کیش بروید نیز سر راست‌ترین مسیر حرکت از مبداءِ تبریز، سپس بستان‌آباد، هشترود، استان زنجان، ابهر، بوئین‌زهرا، قم و کاشان، نطنز و استان اصفهان، شهرضای اصفهان، آباده، مرودشت، جهرمِ شیراز، لار، بستک و در نهایت شهرستان بندرلنگه است.

از هر سمت که بروید شاید دانستنِ این نکته نیز به شما کمک کند که به خصوص در روزهای پر مسافر، تاکسی، قطار و خطوط اتوبوس بین دو بندرِ چارک و آفتاب وجود دارد. اما گذشته از این لازم است این نکات را نیز بدانید که سفر زمینی به کیش به خصوص هنگامی که قرار است خودرویتان را به لندیگراف‌ها بسپارید مواردی مهمی دارد که باید به آن توجه کنید.

  • اگر قصد سفر آن‌هم از راه زمینی به کیش را دارید باید برخی مدارک حتما همراهتان باشد. اصل و کپی کارت خودرو، برگ معاینه فنی و گواهینامه راننده اصلی‌ترین مدارک است.
  • برگه کاپوتاژ (برگه مجموز گمرکی خروج خودرو) را باید تا آخر سفر حفظ کنید.
  • اگر سفر زمینی به کیش دارید باید بدانید که فقط در ایام نوروز می‌توانید خودروی شخصی‌اتان را با خودتان ببرید، در غیر اینصورت باید خورویتان را در بنادر بگذارید و خودتان به کشتی‌ها یا لنج‌ها به جزیره بروید و یا آنکه به طور کلی با قطار و اتوبوس به کیش بیایید.
  • از آنجا که در کیش نمی‌توانید تعمیرگاهِ خودروهای ساخت ایران را پیدا کنید بنابراین پیش از سفر خودرویتان را به خوبی بررسی و تعمیر کنید.
  • ۲ ساعت پیش از حرکت شناور در بندگاه‌های آفتاب و چارک باشید. در هنگام برگشت نیز این ۲ ساعت را در نظر بگیرید.
  • ز آنجایی که تشریفات گمرکی برای رفت و برگشت به کیش زمان زیادی از شما می‌گیرد بهتر است زمانتان را طوری تنظیم کنید که از شناورها جا نمانید.
  • با توجه به زمانبر بودن انجام تشریفات گمرکی، لازم است مسافران مدت زمان لازم برای انجام این تشریفات را در نظر گرفته تا بتوانند به موقع در بندرگاه حاضر شده و باعث جاماندن ایشان از شناور نگردد.
  • پیش از خارج کردن خودرو از جزیره کیش باید عوارض و جریمه‌هایتان را بپردازید! حواستان باشد که در کیش جریمه نشوید و قوانین راهنمایی و رانندگی کیش را به خوبی رعایت کنید چرا که جریمه‌ها در کیش دو برابر است.

سفر زمینی به کیش

سفر زمینی کیش با قطار و اتوبوس

اما راه دیگری که بتوانید با آن مسافرت زمینی به کیش را تجربه کنید این است که با وسایل حمل و نقل عمومی به این جزیره سفر کنید.

برای آنکه با قطار به جزیره کیش بروید می‌توانید سوار به قطارهای بندرعباس شوید. از تهران به سمت بندرعباس خط راه آهن وجود دارد و هر روزی که بخواهید می‌توانید عزم سفر با قطار به سمت جزیره را کنید. در سفر زمینی به کیش با قطار از ۱۸ تا ۲۱ ساعت را باید بودن در قطار باید در نظر بگیرید. پس از رسیدن به بندرعباس می‌توانید با دیگر وسایل حمل و نقل عمومی به سمت بنادر آفتاب و چارک بروید.

همچنین اتوبوس‌های تهران بندرعباس نیز به طور دائم در حرکت هستند و با آن‌ها نیز می‌توانید خودتان را به جزیره کیش برسانید. البته سفر به اتوبوس به مقصد کیش کمتر راهی است که گردشگران جزیره کیش انتخاب می‌کنند.

درنهایت، سفر زمینی به جزیره کیش، سفر فراموش نشدنی‌ای خواهد بود به محض اینکه از راه زمینی کیش برسید با تفریحات کیش مواجه می‌شوید که بخش مهمی از این سفر است، همچنین اجاره خودرو در جزیره کیش یکی از لذت‌بخش ترین تفریحاتی است که می‌توانید در این جزیره انجام دهید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.