(تصاویر) شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش، یک قنات بزرگ است که زمانی آب مورد نیاز مردم جزیره را تامین می‌کرده؛ همان زمان که کیش در اوج رونق تجارت قرار داشت و بازرگانان زیادی از ایران و کشورهای دیگر به این جزیره می‌آمدند. شهر زیرزمینی کاریز هنوز هم اهمیت زیادی در ساختار جزیره کیش دارد. برای آشنایی بیشتر با این کاریز تصاویر ایزی کیش را از آن ببینید.

 

کاریز کیش از گذشته تا امروز

یکی جاذبه‌های تاریخی جزیره کیش قنات کاریز است. کاریز به‌عنوان شهر رازآلود جزیره کیش، بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و در عمق ۱۶ متری زمین قرار گرفته است. سقف قنات کاریز کیش پوشیده از مرجان و صدف‌های زیباست که به گفته مورخان و باستان شناسان، حدود ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد. بازارچه‌های سنتی، موزه کاریز و رستوران سنتی کاریز از ویژگی‌های دیگر شهر زیر زمینی کاریز است که جنبه گردگشری آن را برای مسافران افزایش می‌دهد.

همانطور که می‌دانید در جزیره کیش، آب مورد نیاز مردم از طریق قنات‌ها تامین می‌شود و قنات کاریز کیش قدیمی‌ترین قنات جزیره و تامین کننده آب مورد نیاز اهالی کیش بوده است. قنات کاریز کیش از نظر طول قنات، قابل مقایسه با دیگر قنات‌های ایران نخواهد بود. اما آنچه کاریز کیش را متمایز می‌کند، نوع حفاری آن و مهندسی هدایت آب است. این مهندسی به گونه‌ای بوده که در زمان قدیم، یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های انتقال آب محسوب می‌شد. امروزه بازارچه‌های سنتی کاریز، موزه کاریز و رستوران سنتی کاریز از ویژگی‌های دیگر این شهر زیر زمینی هستند که جنبه گردش‌گری آن را برای مسافران افزایش می‌دهد.

 

صاحبان شهر زیرزمینی کاریز کیش چه‌ کسانی‌اند؟

یکی از سوالاتی که پیش می‌آید این است که سازندگان و صاحبان اصلی این قنات در گذشته چه کسانی بوده‌اند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت از آنجا که ساخت قنات‌ها در ایران حدود شش هزار سال قدمت دارد، صاحبان قنات کاریز کیش به‌طور حتم ایرانیان بوده‌اند. نام قنات کاریز کیش در کتب باستان شناسی به وفور دیده شده است و تاریخچه آن سینه به سینه نقل شده است. در منابع علمی نظیر معماری سنتی ایرانی نیز در مورد کاریز کیش مطالب فراوانی نوشته شده و شیوه مهندسی آن تحلیل و بررسی شده است.

در ادامه تصاویری از کاریز کیش را ببینید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.